ПРИРОДОЛЕЧЕНИЕ * БИЛКОЛЕЧЕНИЕ * НАТУРАЛНИ СРЕДСТВА


За правилното събиране, съхраняване и приготвяне на лечебните билки


Пресните билки човек може сам да си набере през ранна пролет, понякога още от края на февруари, та чак до ноември. Някои от тях могат да се намерят даже и през зимата под снежната покривка, ако човек преди това си е забележел местонахождението им (напр. змийското мляко). За през зимата може да се приготви един не твърде голям запас от изсушени билки. За целта ние си ги набавяме в момента на най-голямото им съдържание на лечебни вещества. при ЛИСТАТА - преди и по време на цъфтенето.КОРЕНИТЕ се изравят в ранната пролет или през есента.ПЛОДОВЕТЕ се събират по време на зреенето. При това трябва да се има предвид следното: Берат се само здрави, чисти растения, по които няма паразити! Билките да се събират в слънчеви дни в сухо състояние, когато росата вече е преминала. Цветчетата и листата да не се натискат при събирането и за това да не се използуват найлонови пликчета и чанти! Билките почват да се потят и по-късно при съхненето почерняват.

СПРАВОЧНИК / ТЪРСЕНЕ

Custom Search

ТИНКТУРА (ЕСЕНЦИЯ)

Тинктурите са също екстракти, които се извличат в 38 до 40%-ова житна или плодова ракия. Бутилка или друг затварящ се съд се напълва, без да се тъпче, със съответните билки до гърлото и те се заливат с плодова или житна ракия. Добре затворен, съдът се оставя на топло място (около 20' С) в продължение на 14 дни и повече, като от време на време се разклаща, след това се прецежда. а остатъците в цедката се изстискват добре. Тинктурите се взимат вътрешно - на капки, разредени с чай, а външно се използуват за компреси или разтривки.


ПРЕСЕН СОК
Пресните сокове от билки са подходящи за пиене (на капки) или за туширане на болни места по тялото. Те се извличат с помощта на миксер, който надробява и същевременно изстисква растенията. Добре е соковете да са прясно направени - ден за ден. Сипани в малки бутилки, те се запазват няколко месеца, ако се съхраняват в хладилника.

РАСТИТЕЛНА КАША
Стъбла и листа се стриват с точилка върху дървена дъска на каша. Кашата се разстила върху ленено парче, поставя се върху болното място, отгоре се завързва с кърпа и се държи на топло. Този компрес може да се остави и през нощта.

ЗАПАРВАЩИ БИЛКОВИ КОМПРЕСИ
В тенджера се слага вода да заври, отгоре се поставя сито с пресни или изсушени билки и се покрива с капак. След известно време омекналите, топли билки се изваждат, слагат се върху тънка тъкана кърпа и се налагат върху болното място. Всичко това се покрива с вълнена кърпа и се завързва с други кърпи. Човек не бива да има усещане за студ. Много ефективни са парните компреси с хвощ Запарващите компреси се държат два часа или се оставят и през нощта да действуват.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Статии