Тинктурите са също екстракти, които се извличат в 38 до 40%-ова житна или плодова ракия. Бутилка или друг затварящ се съд се напълва, без да се тъпче, със съответните билки до гърлото и те се заливат с плодова или житна ракия. Добре затворен, съдът се оставя на топло място (около 20' С) в продължение на 14 дни и повече, като от време на време се разклаща, след това се прецежда. а остатъците в цедката се изстискват добре. Тинктурите се взимат вътрешно - на капки, разредени с чай, а външно се използуват за компреси или разтривки.
ПРЕСЕН СОК
ПРЕСЕН СОК
Пресните сокове от билки са подходящи за пиене (на капки) или за туширане на болни места по тялото. Те се извличат с помощта на миксер, който надробява и същевременно изстисква растенията. Добре е соковете да са прясно направени - ден за ден. Сипани в малки бутилки, те се запазват няколко месеца, ако се съхраняват в хладилника.
РАСТИТЕЛНА КАША
Стъбла и листа се стриват с точилка върху дървена дъска на каша. Кашата се разстила върху ленено парче, поставя се върху болното място, отгоре се завързва с кърпа и се държи на топло. Този компрес може да се остави и през нощта.
ЗАПАРВАЩИ БИЛКОВИ КОМПРЕСИ
В тенджера се слага вода да заври, отгоре се поставя сито с пресни или изсушени билки и се покрива с капак. След известно време омекналите, топли билки се изваждат, слагат се върху тънка тъкана кърпа и се налагат върху болното място. Всичко това се покрива с вълнена кърпа и се завързва с други кърпи. Човек не бива да има усещане за студ. Много ефективни са парните компреси с хвощ Запарващите компреси се държат два часа или се оставят и през нощта да действуват.