ПРИРОДОЛЕЧЕНИЕ * БИЛКОЛЕЧЕНИЕ * НАТУРАЛНИ СРЕДСТВА


За правилното събиране, съхраняване и приготвяне на лечебните билки


Пресните билки човек може сам да си набере през ранна пролет, понякога още от края на февруари, та чак до ноември. Някои от тях могат да се намерят даже и през зимата под снежната покривка, ако човек преди това си е забележел местонахождението им (напр. змийското мляко). За през зимата може да се приготви един не твърде голям запас от изсушени билки. За целта ние си ги набавяме в момента на най-голямото им съдържание на лечебни вещества. при ЛИСТАТА - преди и по време на цъфтенето.КОРЕНИТЕ се изравят в ранната пролет или през есента.ПЛОДОВЕТЕ се събират по време на зреенето. При това трябва да се има предвид следното: Берат се само здрави, чисти растения, по които няма паразити! Билките да се събират в слънчеви дни в сухо състояние, когато росата вече е преминала. Цветчетата и листата да не се натискат при събирането и за това да не се използуват найлонови пликчета и чанти! Билките почват да се потят и по-късно при съхненето почерняват.

СПРАВОЧНИК / ТЪРСЕНЕ

Custom Search

ЦАРЕВИЦА (Zea Mays)

Отглеждането на царевица, наричана още кукуруз, се разрасна в последно бреме. По време на цъфтежа от листното влагалище се подава влакнестата царевична свила, наричана още "царевична брада" или "царевични коси". Те са лековитата част на растението. Времето на цъфтежа се простира от юни до август. Царевичните коси се отрязват преди опрашването и се изсушават бързо на сянка.
Ако ви е нужно изпитано пикочогонно средство, пийте чай от царевичните коси, който наред с това е и ефикасно безвредно средство за отслабване (актуално за многото хора с наднорме¬но тегло в нашето благоденстващо общество). Ако царевичните коси се оставят не съвсем изсъхнали да преседят по-дълго време, те губят пикочогонните си качества и тогава действуват слабително.

При заболяване на пикочните органи с образуване на камъни, при ексудативен перикардит и едеми чаят от царевични коси е също толкова ефикасен, както и при възпаление на бъбреците, катар на пикочния мехур, подагра и ревматизъм. Той може да се използува с успех и против напикавания на деца и възрастни хора, както и при бъбречни колики.
При всичките тези заболявания се взима на всеки два до три часа по една пълна супена лъжица от този чай.

ВИД ПРИЛОЖЕНИЕ
Приготвяне на чай:Една препълнена чаена лъжичка царевични коси се попарва с 1/4 литър гореща вода и се оставя малко да покисне. Чаят не се подслажда.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Статии